مختصری در زمینه آتلیه و معیارهای انتخاب آن

مراسم عروسی با همه تدارکاتی که برای آن دیده اید و همه شیرینی و لذتی که برای شما دارد، بالاخره تمام می شود و جز خاطره و یاد، چیزی به جا نمی ماند. عکس های عروسی جز بهترین خاطرات عروس و داماد ها می باشد که بعد از سال ها، یاد و خاطره آن روز بیاد ماندنی را برای شما تداعی می کند بنابراین انتخاب آتلیه حرفه ای و گرفتن عکس های زیبا، با کیفیت و مطلوب جز مهم ترین بخش های مراسم عروسی باید قرار بگیرد. اما آتلیه عکاسی عروس باید دارای چه ویژگی هایی باشد و در انتخاب مکان مورد نظر جهت عکاسی چه نکاتی را باید مد نظر قرار دهیم؟

آتلیه عکاسی یا همان استودیو عکاسی فضایی جهت آفرینش تصاویر طبیعی، جذاب و با بخش هایی متنوع می باشد. کلمه آتلیه از زبان فرانسه نشات گرفته و به معنای استودیوی هنرمندان می باشد که در ابتدا تنها به معنی مکانی جهت نقاشی و خلق آثار هنری گفته می شود به مرور زمان با رونق گرفتن عکاسی و ایجاد آثار زیبا و هنرمندانه، عکاسان حرفه ای اسم آتلیه عکاسی را برای مکان عکس برداری خود گذاشتند و به تنظیم فضای خود به سالن هایی مجهز به وسایل نورپردازی و تجهیزات حرفه ای روی آورده و بخش های متنوعی با دکوراسیون خاص برای خلق عکس های زیبا ترتیب دادند.

یک آتلیه عکاسی می تواند دارای سالن های جدا و دکوراسیون متعدد برای عکس برداری مختلف باشد ولی مهم ترین بخش یک عکاسی حرفه ای، بخش آتلیه عکاسی عروس است. آتلیه عکاسی عروس حرفه ای، باید مجهز به تجهیزات مدرن و به روز دنیا بوده و از نور پردازی خوبی برخوردار باشد. اصولا عکاسان حرفه ای قبل از اجرای مراسم عروسی بهترین موقعیت ها را با صرف زمان و دقت مناسب و ذوق هنری انتخاب می کنند. آمادگی برای هر شرایط و داشتن آرامش و اطمینان بر روی ترکیب بندی و تنظیمات دوربین حرفه ای از جمله بخش هایی است که عکاسان باید در نظر داشته باشند. توجه به جزئیات ظریف و کوچک سبب می شود که عکس های زیبا پدید آید. وفاداری و حفظ امانت از جمله ویژگی های یک آتلیه و عکاسی است و هرگز نباید به مشتری وعده ای داده شود که عملی نباشد.

صبحت در مورد ژست ها و خواسته های مشتری از جمله وظایفی است که جهت راهنمایی به عروس و داماد ها قبل از اجرای عکس برداری باید داده شود. امکان رویت نمونه کارهای قبلی ازدیگر وظایفی است که عکاسان باید در قبال مشتریان انجام دهند.

آتلیه عکاسی ، بهترین خاطره ها و به یاد ماندنی ترین عکس ها را برای شما اجرا می کند. از جمله مزایای عکاسی در این آتلیه وجود عکاسان حرفه ای و زبده با داشتن امکانات کامل و نمونه کارهای متعدد می تواند سلیقه هر فردی را به خود جذب کند. عکس ها در هر ابعاد و به هر نحو که شما تمایل داشته باشید امکان پذیر است ما تنها سلیقه خود را به شما اعمال نمی کنیم بلکه نظر و ایده های شما هم قابل اجرا است بنابراین بدون نگرانی سوژه های خود و علاقه مندیات را با میان در میان بگذارید.


سوالات مهم که شما باید حتما قبل از هر کاری از عکاس بپرسید

آیا شما با نماینده آتلیه ملاقات میکنید و یا کسی که از عروسی شما عکاسی میکند؟

آیا آتلیه آلبوم از نمونه عکاسی از عروسی های قبلی خود دارد که ارائه بدهد؟

آیا عکس های نمونه آن ها از نوعی است که شما برای خود تصور کرده اید؟

حداقل هزینه های این آتلیه عکاسی چقدر است؟

آیا هزینه شامل فیلم برداری هم می شود یا هزینه جداگانه دارد؟

آیا دستیار به عنوان تمرین عکاسی خواهد کرد؟

برنامه روز عکاس در روز مراسم شما چیست؟ (بسیار مهم است که عکاس در روز جشن شما برای جشن دیگری وقت نگذاشته باشد)

برای انجام پیشنهاداتشان چه جور ضمانتی دارند؟

چه مدت پس از جشن آلبوم عروسی آماده است؟

اگر آتلیه عکاسی روی روتوش خیلی تاکید می کند، دو برابر حواستان را جمع کنید. چون روتوش بیش از حد چهره شما را با آن همه آرایش و… بسیار مصنوعی جلوه می دهد

عکس هایی که در آلبومتان باید داشته باشید

 • کارت دعوت عروسی
 • لباس عروسی آویزان شده روی رخت آویز
 • حلقه نامزدی و عروسی
 • عروس و ساقدوش هایش
 • داماد و ساقدوشهایش
 • جواهرات عروس
 • لحظه قرار دادن تور روی سر عروس در آرایشگاه
 • لحظه ای که داماد کتش را می پوشد و مشغول درست کردن یقه یا گره زدن کروات است
 • لحظه ای که داماد جلوی در آرایشگاه عروس از ماشین پیاده می شود
 • عروس و داماد وقتی که اولین بار دم در آرایشگاه همدیگر را می بینند
 • عروس، داماد، همه پدربزرگ ها و مادربزرگ ها
 • لحظه امضای قباله سر سفره عقد
 • برش کیک
 • لحظه خداحافظی عروس و داماد از خانواده

موقع انتخاب آتلیه به این نکات هم توجه کنید:

1-  محک زدن سطح تجربه تیم عکاسی و فیلمبرداری

2- مطمئن شدن از عضو اتحادیه بودن آتلیه مورد نظر

3- ذکر کردن جزئیات کاری و آلبوم مورد نظر در قرارداد

4- حتما قبل از قرارداد بستن بپرسید هزینه چاپ عکس یا درست کردن آلبوم روی هزینه‌ای که پرداخت می‌کنید اعمال می‌شود یا نه

5- اگر عکاسی روی روتوش خیلی تاکید می کند، دو برابر حواستان را جمع کنید. چون روتوش بیش از حد چهره شما را با آن همه آرایش و… بسیار مصنوعی جلوه می دهد.