برگزاری مراسم عروسی با شکوه


قطعا ازدواج و انجام تشریفات عروسی با خاطرات خوب و به صورت رویایی آرزوی هر عروس و دامادی است. یک مراسم عروسی شیک و خاطره انگیز دارای چند نکته ساده اما مهم می باشد که ما قصد داریم شما را با تعدادی از این نکات طلایی و کلیدی آشنا سازیم.

زمان برگزاری مراسم

اولین و مهمترین نکته در برگزاری مراسم عروسی انتخاب موعد و زمان جشن عروسی شما می باشد. اگر احیانأ زمان برگزاری جشن شما یکی از اعیاد و یا روز های خاصی است و قصد دارید جشن شما در تالاری با شکوه یا باغی زیبا بر پا گردد باید هر چه سریعتر نسبت به رزرو تالار یا باغ اقدام نمایید .

تاریخ عروسی بر هزینه ها اثرگذار است. به عنوان مثال هزینه اجاره تالار در روزهای خاص و تعطیلات با روزهای عادی متفاوت می باشد، با این حال تالارهای شیک و باغ هایی هم وجود دارند که در عین زیبایی فوق العاده هزینه منصفانه ای هم دارند. ضمنا یادتان نرود اگر مهمان راه دور دارید روزهای تعطیل را برای جشن خود انتخاب کنید.


تعیین محل برگزاری عروسی

باغ یا تالار هیچ فرقی نمی کند جشن عروسی شما باید در عین ساده بودن در مکانی مناسب و زیبا برگزار شود، البته توافق عروس و داماد بر سر محل برگزاری و بودجه نیز در نظر گرفته شود.

از جمله نکاتی که باید در تعیین محل برگزاری جشن در نظر گرفته شود، تعداد میهمانان، فصل برگزاری عروسی، آب و هوای منطقه، مسافت، فرهنگ و آداب و رسوم خانواده هاست که در تصمیم گیری شما در تعیین محل برگزاری عروسی تاثیر گذار است. برای رفاه حال مهمانان خصوصا در فصل زمستان باید پارکینگ مناسب نیز در نظر گرفته شده باشد.

کیفیت پذیرایی و شام عروسی

همه انتظار دارند که در شب مراسم عروسی شما خوب پذیرایی شوند، پس کیفیت پذیرایی شما بسیار مهم است. سرو نوشیدنی مناسب فصل، شکوه خاصی به مجلس شما می دهد. اگر با مشکل بودجه روبرو هستید توصیه می شود تعداد مهمانان را کمتر کنید و بر کیفیت غذای خود بیفزایید. برای داشتن مجالس عروسی شیک بهترین سرویس ها را به مهمانان خود تقدیم کنید. لیستی از فهرست مهمانان خود تهیه کنید به علاوه یک لیست از مهمانان رزروی هم داشته باشید. همیشه در نظر داشته باشید که تعداد مهمانان نوساناتی دارد، یعنی ممکن است به تعداد مهمانان افزوده و یا بالعکس کم شود.

بهتر است در انتخاب نوشیدنی ها کمی سلیقه به خرج داد و به جای استفاده از چای در تابستان از آب پرتقالی خنک و در زمستان از چای،قهوه و نوشیدنیهای داغ و مطبوع استفاده نمایید.

تهیه میوه و شیرینی از طرف برخی از موسسات خدمات عروسی تقبل می گردد، شما می توانید با در نظر گرفتن سلیقه خود و میهمانان منو مورد نظر خود را سفارش دهید و با یک پذیرایی مطابق میل و سلیقه مهمانانتان شبی خاطره انگیز را رقم بزنید. به طور مثال چند نوع نوشیدنی سرو کنید تا مهمانان مطابق با ذائقه خود از میان آن ها انتخاب کنند. همه این ها مستلزم یک برنامه ریزی عالی قبل از مراسم عروسی است.

تزیین و طراحی دکوراسیون

می توانید برای تزیین محوطه از گلدان های شیک و کوچک در جاهای مختلف استفاده نمایید در تزیین و طراحی از پرده های مختلف و یکرنگ استفاده نمایید تا بر زیبایی دکوراسیون شما افزوده گردد. از رومیزی با پارچه های شیک و طرحدار زیبا استفاده نمایید تا برای همیشه در ذهن مهمانانتان نقش ببندد. پس سعی کنید از بهترین تشریفات عروسی و مراکز خدمات عروسی استفاده کنید که به شیک بودن لوازم و رضایت عروس و داماد اهمیت می دهند.

گل آرایی و تزیین جایگاه عروس و داماد و ماشین عروس

تزیین جایگاه عروس و داماد فراموش نشود چرا که همه چشم ها به جایگاه عروس و داماد دوخته می شود و در تمامی عکس ها و فیلم هایی که لحظات شاد عروس و داماد را ثبت می کنند خاطره ساز می شود.

مطابق با زمان و فصل برگزاری جشن عروسی می توانید از گل های زیبای بهاری در فصل بهار یا برگ های زیبای پاییزی در فصل خزان بهره بگیرید و زیبایی فصل را در تزیین جایگاه عروس و داماد یا ماشین عروس انعکاس دهید.


فیلم برداری مراسم و عکس برداری از مراسم عروسی

ثبت رویاهای شما و لحظات شاد و خاطره انگیز در زندگی مشترک بستگی به مهارت فیلم بردار و عکاس دارد پس سعی کنید با مشورت افراد با تجربه انتخابی سنجیده و مناسب داشته باشید. آتلیه هایی که با پس زمینه هایی شیک و زیبا لحظات شاد شما را در قاب تصویر ثبت می کنند گزینه خوبی هستند.در این زمینه می توانید آلبومهای مختلف با تم های متفاوت را بررسی کنید و تمهیدات لازم فراهم نمایید.

انتخاب لباسی ساده و در عین حال شیک و زیبا

 

نکته مهم دیگر انتخاب یا دوخت لباس مناسب عروس و داماد می باشد که برنامه ریزی به موقع و مناسب می تواند بهترین لحظات پیوند وشروع زندگی مشترکتان را برای شما و مهمانانتان جذاب و به یاد ماندنی نماید. لباس زیبا و برازنده می تواند شکوه خاصی به مجلس عروسی شما بدهد.

تیم خدمات مجالس باید توانایی برگزاری جشن ها به بهترین شکل ممکن را دارا باشد. پذیرایی از مهمانان با تمامی امکانات یکی از مسولیت های مهم خدمات مجالس است. هزینه هایی که برای سالن های پذیرایی پرداخت می شود، یکسان نیست. در عین حال خدمات آنها هم در یک سطح نیست. برخی از خدمات مجالس برای برگزاری جشن ها سنگ تمام می گذارند و تمامی تلاش مدیریت و پرسنل برگزاری باشکوه جشن و رضایت مهمانان است. مطمئنا این سالن ها از ویژگی های متفاوتی برخوردارند که باعث تمایز آن ها از رقبایشان می شود.

از جمله ویژگی های خدمات مجالس برتر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1-    داشتن سالن مطابق با ظرفیت میهمانان

اولین مشخصه یک تیم تشریفات مجالس خوب، داشتن سالنی است که تمامی میهمانان در آن احساس راحتی کنند. در صورتی که  سالن کوچک و محدود باشد به طوری که امکان چیدن میز و صندلی ها وجود نداشته باشد و یا فضای نشستن برای رقص و پایکوبی مناسب نباشد و به طور کل ظرفیت سالن به اندازه تعداد مهمان ها نباشد، مطمئنا جشن به خوبی برگزار نمی شود.

2-    داشتن سیستم گرمایشی و سرمایشی

دومین مشخصه یک تیم تشریفات مجالس خوب، داشتن سیستم گرمایشی برای فصول سرد و سیستم سرمایشی در فصول گرم سال است. همچنین وجود یک سیستم تهویه مطبوع هم برای سالن مجالس لازم است تا به طور مداوم هوای داخل سالن تعویض شود. زیرا میهمانان ها نباید احساس سردی، گرمی و یا خفگی کنند.

3-    داشتن پارکینگ

همه میهمانانی که به جشن دعوت می شوند، باید بتوانند خودروی خود را در پارکینگ و محل مناسبی پارک کنند تا خیالشان از بابت وسیله نقلیه راحت باشد و در جشن مدام استرس سرقت و آسیب اتومبیل خود را نداشته باشند.

4-    نزدیکی به شهر

از دیگر مشخصه های خدمات مجالس، نزدیکی به شهر است. به طوری که میهمانان به راحتی سالن را پیدا کنند. اگر خدمات مجالس در مسیری دور از شهر و یا محلی گنگ باشد، پیدا کردن آن برای مهمانان سخت می شود. همین طور یک مسافت طولانی دسترسی میهمانان به سالن جشن را بیشتر می کند که این مساله چندان جالب نیست.

5-    سرگرمی میهمانان

جشن هایی که برگزار می شود، باید برای همه میهمانان مناسب باشد و برای تمامی سنین برنامه مهیج و شاد داشته باشد. ممکن است برخی از میهمانان، افراد مسن تری باشند که علاقه چندانی به موسیقی های پاپ و امروزی نداشته باشند. بنابراین تیم موسیقی خدمات مجالس باید بتواند موسیقی های خاطره انگیز و مطابق با خواست میهمانان مسن تر را نیز اجرا کند.

6-    پذیرایی

پذیرایی از میهمانان باید به بهترین شکل انجام شود. باید بهترین غذاها، میوه ها، شیرینی ها و نوشیدنی ها بر روی میز میهمانان گذاشته می شود. نحوه پذیرایی هم اهمیت زیادی دارد. پرسنل خدمات مجالس باید رفتار محترمانه ای با میهمانان داشته باشند و به شکل مودبانه ای از آن ها پذیرایی کنند.

7-    زیبایی و تزئینات داخلی سالن

از دیگر ویژگی های یک خدمات مجالس خوب، داشتن تزئینات و نمای داخلی زیباست. گل آرایی، نورپردازی، رنگ آمیزی و سایر تزئینات داخلی به زیبایی سالن خدمات کمک به سزایی می کند. ضمن اینکه هر چقدر سالن مجالس زیباتر باشد، تاثیر بیشتری در ایجاد شادی و هیجان میهمانان دارد.


کریستال آرایی در جشن عروسی

کریستال یکی از اشیا تزئینی است که اغلب برای تالارهای پذیرایی،  خدمات مجالس و جشن ها استفاده می شود. حتی در خانه های اعیانی هم می توان رد پای کریستال را مشاهده کرد. اشیایی که از جنس کریستال ساخته می شوند، زیبایی خیره کننده ای دارند. این اشیا می توانند به راحتی نور را منعکس کنند و در عین حال موجب زیبایی و نورپردازی در فضا شوند. در سالن های عروسی کریستال ها نقش مهمی در زیبایی و تزئین فضا دارند. از جمله کاربردهای کریستال برای دیزاین سالن های عروسی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کریستال برای تزیین شعمدانی ها

اگر چه کریستال ها ظریف هستند و باید با احتیاط بیشتری با آنها برخورد کرد، اما می توان برای تزئین شمعدانی ها از کریستال استفاده کرد. به جای اینکه از شمعدانی های فلزی استفاده شود که داغ می شوند و دست زدن به آنها سوختگی پوست را به همراه دارد، شمعدانی کریستال مناسب تر است. شعمدانی کریستال علاوه بر اینکه می تواند نور را زیباتر نمایان کند، طرفداران بیشتری دارد و در عین حال میز مهمانان هم با سلیقه چیده می شود.

استفاده از کریستال برای لوسترها

وجود لوستر برای سالن عروسی ضرورت دارد و به زیبایی هر چه تمامتر سالن کمک می کند. اگر لوسترها از جنس کریستال باشند که مطمئنا زیبایی بیشتری را به همراه خواهند داشت. زمانی که نورهای رنگارنگ از پس شیشه های کریستالی عبور می کند، موجب درخشش بیشتر نور در فضای سالن می شود.

استفاده از کریستال برای گلدان

بر روی میز مهمان ها گلدان های کوچکی گذاشته می شود که موجب زیبایی میز می شود. این گلدانها نباید فضای زیادی را اشغال کنند. اگر گلدان های روی میز مهمانها از جنس کریستال باشد، مطمئنا میزها زیباتر به نظر می رسند. همچنین گلدان های کریستالی وزن بیشتری دارند و تعادل آنها روی میز حفظ می شود و به این طرف و آن طرف نمی افتند. به طور کلی با گلدان های کریستالی می تواند مجلس عروسی را رسمی تر کرد.

چیدمان سفره عقد

بعضی عروس و دامادها می خواهند جشن عروسی آنها باشکوه برگزار شود. در کنار تمامی تدارکاتی که برای پذیرایی از مهمانان در نظر رفته می شود، وجود یک سفره عقد زیبا در گوشه ای از سالن که دقیقا در مقابل جایگاه عروس و داماد قرار می گیرد، فضای سالن را زیباتر و در عین حال جشن را نیز باشکوه تر می کند. اما سفره عقد نباید ساده و بی آلایش باشد. استفاده از گل، آینه و شمعدانی و سایر وسایل تزئینی برای زیباتر کردن سفره عقد ضروری است. کریستال آرایی در اینجا هم می تواند به زیبایی سفره عقد کمک کند. برای همین تمامی وسایلی که برای تزئین سفره عقد استفاده می شوند، بهتر است از جنس کریستال باشند. از جمله شمعدانی ها، گلدان و حتی ظروفی که برای قرار دادن میوه و تنقلات استفاده می شود هم باید از جنس کریستال باشند.

ظروف پذیرایی

ظروف پذیرایی درتشریفات عروسی باید از بین لوکس ترین ها انتخاب شده باشد. اگرچه ظرف غذا اغلب چینی است، اما می توان برخی دیگر از ظروف از جمله لیوان ها را از میان ظروف کریستالی انتخاب کرد که زیبایی بیشتری دارند.

عکس و فیلم یادگاری مراسم عروسی

حتماً شما هم یادتان است، قدیم‌ترها که فناوری آنقدر پیشرفت نکرده بود و موبایل و تبلتی در کار نبود، وقتی به خانه دوستان و آشنایان می‌رفتیم، به‌جای دیدن عکس‌ها و ویدئوهای توی گوشی، ساعت‌‌ها وقت صرف ورق زدن آلبوم‌ها می‌کردیم. من این کار را خیلی دوست داشتم. تماشای عکس‌ها و یادآوری خاطرات و حرف زدن درباره آنها ساعت‌ها مهمانان را سرگرم می‌کرد. متأسفانه تکنولوژی سال‌ها است این لذت را گرفته و نسل‌های جدید هرگز آن را تجربه نخواهند کرد. آلبوم‌های عکس‌های قدیمی دیگر طرف‌دار ندارند و در گوشه کمدها و گنجه‌ها خاک می‌خورند.

تنها آلبوم‌هایی که هنوز رونق دارند و از تب و تاب آنها کم نشده است، آلبوم‌های عکس عروسی است. ولی همین آلبوم‌ها هم اگر از جذابیت کافی برخوردار نباشند، با یک بار تماشا بیننده آن را کنار می‌گذارد و ترجیح می‌دهد به‌جای حرف زدن درباره عکس‌ها بحث را عوض کند.

آلبوم عکس تنها یادگاری مراسم عروسی

یکی دیگر از اتفاقاتی که این روزها افتاده است که نمی‌شود از آن به عنوان یک اتفاق خوب یا بد یاد کرد، سر در آوردن دوربین از درون گوشی‌های همراه است. اینکه زمان عکس گرفتن و تعداد عکس‌ها بیشتر شده، اما وقتی برای تماشای آنها گذاشته نمی‌شود. عکس‌ها معنا و مفهومی متفاوت پیدا کرده‌‌اند. قدیم‌ترها که در سال فقط چند بار فرصت عکس گرفتن وجود داشت، عکس‌ها ارزش بیشتری داشتند.

من عاشق عکس و عکاسی هستم. چون خودم کمی از عکاسی سردرمی‌آورم خیلی انتخاب عکاس برای شب عروسی برایم کار دشواری بود. همسرم با کلی پیگیری و جست‌وجو توانسته بود یک مؤسسه تشریفات عروسی به نام تشریفات اسداللهی را پیدا کند.

روز اولی که به این مؤسسه رفتیم از طرز برخورد آنها پیدا بود که کاملاً به کار خود وارد هستند. متأسفانه یا خوشبختانه همسرم هم مثل من آدم سخت‌گیری است، ولی هر دو در انتخاب تشریفات اسداللهی اتفاق نظر داشتیم. ما که تجربه‌ای در زمینه اینکه چه کارهایی باید در آن شب انجام دهیم نداشتیم، ولی تشریفات اسداللهی با صبر و حوصله در انتخاب همه چیز به ما کمک کردند؛ از گل‌آرایی و شام عروسی گرفته تا معرفی آرایشگاه و مزون لباس و هر چیزی که شما فکرش را بکنید.

همسرم هم مثل من در انتخاب عکاس و فیلم‌بردار وسواس داشت. تشریفات عروسی که متوجه این حساسیت ما شده بود، یکی از بهترین آتلیه‌های شهر را برای این کار به ما معرفی کرد. وقتی برای دیدن نمونه‌ کارهای آتلیه رفتیم آنها توانستند تمام و کمال نظر ما را جلب کنند و به ما اطمینان دادند که از انتخاب خود پشیمان نخواهیم شد.

پروسه عکاسی برای خود داستانی داشت و مثل یک سفر جذاب بود. شاید به جرأت بتوانم بگویم که بهترین قسمت مراسم عروسیمان بود. آنها در انتخاب مکان و لباس به ما کمک می‌کردند. ما برای گرفتن عکس از همه جا سردرآوردیم از سرزمین سبز شمال گرفته تا کویر... عکاسی آنها ما را سر ذوق آورده بود.

عکس تنها یادگاری مراسم عروسی

عکس‌ها و فیلم‌های شب عروسی ما نه‌تنها پر از خاطره است، بلکه بسیار هنرمندانه گرفته شده‌اند. هیچ‌کدام از عکس‌های ما یادآور عکس‌ها و ژست‌های کلیشه‌ای تمام عروس و دامادها نیست. هر کدام برای خود دنیای زیبایی دارند.

 

در انتها توصیه اکیدی که به تک تک دوستانی که این متن را مطالعه کردن دارم این است که حتما در مورد تالاری که قرار است برای مراسم قرار داد ببندند تحقیق کنند، حتما از غذای تالار و نحوه پذیرایی اون دیدن داشته باشند و امیدواریم که خوشبخت شوید.