این باغ که یکی از بزرگ ترین باغ های گیاه شناسی جهان محسوب می شه، آب و هوایی نیمه خشک داره و میزان بارندگی متوسط سالیانه آن حدود ۲۴۰ میلی متر است. هدف از احداث باغ گیاه شناسی، ایجاد مجموعه ای از گیاهان بومی و غیر بومی در فضای باز یا در گلخانه ها است. باغ گیاه شناسی نقش مهمی در زمینه تحقیقات علوم گیاهی و باغبانی، آموزش عمومی و آشنا ساختن مردم با اهمیت و تنوع گیاهان و لزوم حفاظت از آنها رو بر عهده داره.
باغ گیاه شناسی واقع در کرج بسیار زیبا و دیدنی در این باغ طبیعت های زیبای جهان مثل کوه هیمالیا، پل چینی، دریای خزر و ... شبیه سازی شده تا عاشقان طبیعت لذت ببرند و در فصل اردیبهشت گلاب گیری نیز دارند
با پارکینگ و کافی شاب و رستوران و فروش گل و گیاه

باغ گیاه شناسی ملی ایران شامل ۳۰۰۰ گونه از انواع گیاهان درختچه‌ای، بوته‌ای و درختی است. این موزه زنده، از رویشگاه های گوناگون ایران مانند منطقه کوهستانی البرز و زاگرس، جنگلی خزری و بیابان ها و همچنین رویشگاه های مهم جهان، نظیر اروپا، آمریکا، آسیا مانند هیمالیا، چین و ژاپن تشکیل شده است. علاوه بر آن در این باغ، قطعات تخصصی مثل گیاهان دارویی و صنعتی، آربراتوم، گیاهان پیاز دار ایران و باغ میوه ایرانی و همچنین قطعات آموزشی ـ نمایشی شامل باغ های سنگی و صخره‌ای، باغ های نمایشی، آبشار ها و دریاچه‌ها موجود است. از دیگر بخش های مهم باغ گیاه شناسی ملی ایران، می توان به فضای سبز محوطه اداری، گلخانه ها و نهالستان، باغ سیستماتیک، جنگل تفریحی، باغ میوه، نهالستان، رویشگاه آذربایجان و قفقاز اشاره نمود.

در باغ گیاه شناسی ملی ایران، یک هرباریوم بزرگ یا گنجینه گیاهان، متشکل از نمونه های گیاهان خشک شده است که جهت پژوهشگران گیاه‌شناسی، طبقه بندی و نگهداری می‌شود. این مجموعه در حقیقت، موزه نباتات خشک است که در حال حاضر با داشتن ۲۴۷ هزار نمونه گیاهی، یکی از معتبرترین هرباریوم های منطقه خاورمیانه و بزرگ ترین و مجهزترین آنها در کشور به شمار می رود. علاوه بر این، تعداد زیادی نمونه گیاهی از سایر کشورهای دنیا از طریق مبادله، در باغ هرباریوم ملی ایران نگهداری می شود.

علاوه بر انجام امور تحقیقاتی و علمی که در این باغ صورت می گیرد، هدف از احداث باغ گیاه شناسی، ایجاد مجموعه ای از گیاهان بومی و غیر بومی در فضای باز یا در گلخانه ها است. باغ گیاه شناسی، نقش مهمی در زمینه تحقیقات علوم گیاهی و باغبانی، آموزش عمومی و آشنا ساختن مردم با اهمیت و تنوع گیاهان و لزوم حفاظت از آنها را عهده دار است.

نکته جالب توجهی که بازدید از این باغ را برای مردم عادی جذاب می‌کند، بازسازی مناطقی چون چین، ژاپن، رشته کوه های البرز، زاگرس و… همراه با گیاهان اصلی آن است. به همین دلیل در قسمت‌های مختلف باغ که قدم می زنید، هر گوشه ای از آن، شما را به مکان،  اقلیم و گونه گیاهی خاصی می برد. باغ موزه گیاه شناسی ملی در سال ۱۳۴۷ افتتاح شد و دسترسی به آن از طریق اتوبان تهران به سمت کرج، خروجی پیکانشهر، آزاد شهر، بیست متری سرو آزاد، بلوار باغ گیاه شناسی ملی ایران، میسر می شود.